Inne artykuły:

  POWRÓT

   "Śląska tradycja w nowym brzmieniu" - tak określana jest  twórczość założonego w 2011 roku z inicjatywy Grzegorza Płonki zespołu Ligocianie. Powiedzenie to ugruntowała pierwsza płyta Ligocian pt: "Ciecze woda", która została zaliczona do grona najlepszych muzycznych produkcji opartych na śląskiej muzyce ludowej. Znalazły się na niej stare, śląskie ludowe pieśni ze zbiorów wybitnego etnomuzykologa - prof. Adolfa Dygacza -w autorskich aranżacjach Grzegorza Płonki i Joachima Rzychonia. Patronat nad płytą objął Urząd Miasta Katowice, Radio Katowice i Dziennik Zachodni. W nagraniach gościnnie wzięli udział znani śląscy artyści: Bernard Krawczyk, Józef Broda, Joanna Bartel, Agnieszka Bochenek-Osiecka, Adam Otręba, Grzegorz Kapołka, Mirosław Rzepa. Płyta "Ciecze woda" została zaliczona do najlepszych muzycznych produkcji opartych na śląskiej kulturze, które ukazały się na rynku w ostatnich latach. Rangę przebojów w śląskich rozgłośniach radiowych (Polskie Radio Katowice, Radio Fest, Radio Piekary, Śląskie Radio) uzyskały utwory "Jak jo chodzioł do szkoły", "Szmaciorz, haderlok", "Jak jo jechoł do Gliwic" czy "W stodole na gumnie".

   Do czterech piosenek z płyty nakręcone zostały teledyski. Dwa z nich "Jak jo chodził do szkoły" i "Szmaciorz haderlok" przez wiele miesięcy gościły w TOP 10 Listy Śląskich Szlagierów telewizji TV Silesia. Dzięki temu rozszerzyło się oddziaływanie płyty "Ciecze woda", której głównym celem jest popularyzowanie wśród odbiorców rdzennej, śląskiej muzyki.

    Obecnie Ligocianie występują w

    Zespół "Ligocianie" występował na wielu prestiżowych imprezach na Śląsku, między innymi na: Otwarciu Nowej Siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach, Gali Wyborów "Ślązaka Roku" w Zabrzu, otwarciu nowej siedziby Dyrekcji Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie, Festiwalu Kultury Śląskiej w Jastrzębiu Zdroju, Koncercie Barbórkowym "Łączymy pokolenia" w Zabrzu czy Uroczystościach Jubileuszowych 70-lecia Nadleśnictwa Katowice.

 

O płycie "Ciecze woda":

 

Płytę "Ciecze woda" zespół Ligocianie nagrał w składzie:

Grzegorz Płonka - śpiew, aranżacje

Joachim Rzychoń - gitara basowa, instr. klawiszowe, aranżacje

Ireneusz Osiecki - akordeon, fortepian

Mirosław Rzepa - gitara

Andrzej Kowalski - gitara

Patryk Filipowicz - gitara, banjo

Marek Kiełbusiewicz - perkusja

W nagraniach gościnnie wzięli udział:

Bernard Krawczyk - śpiew

Józef Broda - śpiew, instrumenty pasterskie

Grzegorz Kapołka - gitara,

Adam Otręba - gitara

Joanna Bartel - śpiew

Agnieszka Bochenek-Osiecka - śpiew

Krzysztof Głuch - pianino

Aleksandra Stryja-Modliszewska - skrzypce

Lidia Strzelecka-Misiąg - skrzypce

oraz Martyna Bańczyk - śpiew, Andrzej "Siwy" Siwczyk - śpiew, Anna Czerny - śpiew, Anna Oczkowicz - śpiew i Martyna Skrabania - śpiew.

 

Patronami płyty byli: Urząd Miasta Katowice i Polskie Radio Katowice.

Płytę "Ciecze woda" rekomendowali:

 

Piotr Uszok - Prezydent Miasta Katowice: "Projekt muzyczny zespołu Ligocianie zasługuję na szczególną uwagę, ponieważ jest unikatowy nie tylko w skali naszego regionu, ale też kraju. Płyta jest dowodem na to, że muzykę regionalną można tworzyć z pasją, odczytywać ją na nowo i znaleźć dla niej miejsce na współczesnym rynku muzycznym. Ta płyta w niezwykły sposób łączy przeszłość z teraźniejszością" (fragment).

 

Henryk Grzonka - Prezes Polskiego Radia Katowice: "Kiedy usłyszałem po raz pierwszy piosenkę Ligocian byłem zachwycony. Uznałem, że Polskie Radio Katowice musi wesprzeć taki projekt, dzięki któremu stare, często już zapomniane śląskie pieśniczki mogą na nowo ożyć. Nowoczesne aranżacje i profesjonalne wykonanie to wartości cechujące to przedsięwzięcie, które jest ważnym wydarzeniem kulturalnym".

 

LIGOCIANIE

05 kwietnia 2021

Telefon: +48 603 240 063

Email:  grzegorzplonka@op.pl

GRZEGORZ PŁONKA

© 2021 GRZEGORZ PŁONKA